piątek, 11 października 2013

Waltz z Kaliszem



Ledwie okazało się, że odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz jest nie tylko możliwe ale bardzo prawdopodobne, sytuacja stała się znacznie bardziej dynamiczna a sugerowane scenariusze coraz ciekawsze. Ten ostatni to pomysł szybkich wyborów Prezydenta Warszawy, słyszany ponoć coraz mocniej z decyzyjnych trzewi Platformy Obywatelskiej. Można oczywiście założyć, że Platforma po prostu postanowiła być wreszcie zwyczajnie obywatelska a nie kombinująca przy demokracji jak Adam Słodowy albo pomysłowy Dobromir ale to byłoby zbyt proste. Proste odpowiedzi i Platforma Obywatelska nijak chyba nie dają się ze sobą pogodzić.
Niewątpliwie inspiracją były sondaże, w których pani Gronkiewicz Waltz miała być faworytką takiej przyspieszonej elekcji. Korzyść więc taka, że warszawa byłaby znów „Obywatelska” a nikt by platformie przed oczami nie wymachiwał komisarzem, który z wieloma sprawami może się kojarzyć ale najmniej z demokratycznymi procedurami.
W związku z tym scenariuszem i tymi korzystnymi dla rządzącej partii i dla pani Waltz rokowaniami już zaczęło się dzielenie skóry na niedźwiedziu. Dziś słuchałem sobie w radiowej Trójce jak starała się to zrobić p[ani Michniewicz, biorąc na spytki Adama Hofmana. Skupiając się głownie na tym, czy PiS poprze w ewentualnej drugiej turze Ryszarda Kalisza. Ja już pominę to, że mógł się pani Michniewicz i niedźwiedź i linia podziału pomylić. Zostańmy przy tych szacunkach. Jak podaje Millward Brown (badanie dla TVN24) gdyby doszło do elekcji dziś Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) uzyskałaby  30 proc. Głosów, drugie miejsce przypadłoby Ryszardowi Kaliszowi (kandydat stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska) – 22 proc. trzecie zająłby kandydat PiS – Piotr Gliński 12 proc., Piotr Guział, który uzyskał 8 procent. 5 proc. Ankietowanych poparłoby Marka Balickiego, Ludwika Dorna 2 proc. ankietowanych, tyle samo za Przemysława Wiplera.* I teraz odpowiedzmy na istotne pytania. Czy PiS musiałby popierać Ryszarda Kalisza aby Hanna Gronkiewicz Waltz nie wygrała tych wyborów? Czy musiałby w ogóle kogokolwiek popierać? Czy Gronkiewicz Waltz w takiej sytuacji miałaby szanse wygrać?
Rozkład głosów i osoby poszczególnych kandydatów wskazują na taki rachunek, w którym już dziś, bez żadnej kampanii wyborczej obecna Prezydent przegrywa decydującą turę a PiS nie musi wcale przykładać ręki do zwycięstwa Kalisza. Próba przewidzenia przepływu głosów wskazuje, że o ile Gronkiewicz Waltz nie ma skąd czerpać dodatkowych głosów to Kalisz owszem. Ma w rezerwie potencjalnych wyborców Guziała i Balickiego. Zaś PiS, SP i Republikanie po prostu mogą na to tylko patrzeć.
A mamy jeszcze kampanię. Tu akurat trudno liczyć, że sztab obecnej włodarz miasta może jeszcze wyciągnąć jakiegoś królika z kapelusza. Do styczniowego terminu wiele wybudować już się nie zdoła a nie będzie nawet trawy do malowania na zielono.
W tym czasie może oczywiście zmienić się układ sił między konkurentami Gronkiewicz Waltz. Z pozoru rzecz jest prosta bo sama elekcja to w zasadzie taka prowizorka, na kilka krótkich miesięcy. Zatem PiS i inni spokojnie mogliby zaoszczędzić kasy i energii na termin jesienny. Tyle, że oddawanie prezydentury Kaliszowi czy komukolwiek to jednak ryzyko. Nawet nie chodzi o to, co demonstruje obecna władza Warszawy, dowodząc takiej misterii w „krzywym szyciu” demokratycznych reguł, jakby się tego nauczyli w 1948 r. gdy komuchy przejmowały Czechosłowację. Chodzi bardziej o to, że przez te kilka miesięcy Kalisz może postarać się o jakieś „osiągnięcia”, które mocno podniosą mu procenty. Pomijając to, że już na starcie będzie miał bonus, jaki ma się zawsze startując z pozycji ubiegającego się o reelekcję.
Trudno więc zdecydowanie stwierdzić, co komu najbardziej opłaca się w tej sytuacji. Niemniej cieszy to, że radość PO może być zdecydowanie krótsza niż sądzi. A to też jest plus.
Ktoś powie „No nie! Oddawać władze Kaliszowi?!” Może nie koniecznie „oddawać”. Ale nawet jeśli, to pozostaje odpowiedzieć sobie na w sumie dość durne pytanie: „Bardziej nie lubię Kalisza czy Gronkiewicz Waltz?”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz